Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia

daca in perioada de preaviz -dupa depunerea demisiei-imi iau concediu medical,se intrerupe preavizul?
Da, preavizul se suspenda si se reia dupa incetarea situatiei de suspendare.
Codul Muncii prevede la Art. 50: Contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situaţii: b)concediu pentru incapacitate temporară de muncă.
Cum concediul medical este concediu pentru incapacitate temporara de munca, iar perioada de preaviz face parte din perioada contractului de munca, atunci si perioada preavizului se suspenda pe toata perioada in care este suspendat contractul de munca.
Codul Muncii - Art. 73
(3)În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.