Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prelungire preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prelungire preaviz

Va rog sa-mi spuneti daca in perioada de preaviz pot sa-mi iau concediu medical si daca aceasta perioada se prelungeste cu durata concediului medical.
Va multumesc.
Afirmativ..... daca intrati in concediu medical perioada de preaviz se suspenda pe toata durata concediului medical.
Codul Muncii-Art. 73. - (1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz
3) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător
Art. 50. - Contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situaţii:
a) concediu de maternitate;
b) concediu pentru incapacitate temporară de muncă;
c) carantină;