Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Lucrare facuta de mantuiala .
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Lucrare facuta de mantuiala .

Niste apropiati au apelat la o firma de constructii pentru a reabilita o casa la tara, au platit un arvon-avans si apoi toata suma si exista contract + chitanta si factura .

Problema este ca dupa prima ploaie a inceput sa cada tencuiala si intra apa inauntru, ce ne sfatuiti sa facem ???

Ms.
Daca exista incheiat contract executare ,beneficiarul nu a prevazut clauze asiguratorii?
Conditionat de clauzele contractual asumate,notificati oficial executantul cu obligatia remedierii deficientelor -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
In PV de receptie a lucrarilor se mentioneaza perioada de garantie a lucrarii executate, perioada in care refacerea lucrarilor se face pe cheltuiala constructorului. Notificati constructorul in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Daca nu se fac remedieri puteti deschide actiune in instanta impotriva firmei de ctii. si solicita daune materiale si/ sau daune morale.