Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate contesta fisa postului?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate contesta fisa postului?

Dacă in regulamentul intern e prevăzut la ultimul punct:"și orice alte atribuții date de șeful instituției" și eu nu sunt de acord..cu altele cate mi s.au dat..care nu au legătură cu postul pentru care am fost angajat..pot contesta aceste atribuții? As avea câștig de cauză?as dori un răspuns de la un avocat dacă se poate..multumesc
Codul Muncii
Art. 245
(1) Orice salariat interesat poate sesiza angajatorul cu privire la dispoziţiile regulamentului intern, în măsura în care face dovada încălcării unui drept al său.

(2) Controlul legalităţii dispoziţiilor cuprinse în regulamentul intern este de competenţa instanţelor judecătoreşti, care pot fi sesizate în termen de 30 de zile de la data comunicării de către angajator a modului de soluţionare a sesizării formulate potrivit alin. (1).
Dar sintagma..este sau nu "legală"?..adică în baza ei oricine trebuie să facă orice ii cere șeful?
In general, legalitatea o stabileste instanta de judecata.

Daca este mentionata asa cum ati postat-o dvs., atunci se poate indeplini orice sarcina trasata de sef.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc de răspuns..pe scurt..trebuie sa fac orice îmi trasează ca sarcini...că el se acoperă de aceasta sintagma...
O solutie pentru dvs ar fi sa solicitati sa vi se dea in scris indeplinirea oricarei sarcini din afara fisei postului