avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... munca pt. ajutorul social si dupa implinirea varstei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

munca pt. ajutorul social si dupa implinirea varstei de pensionare?

Buna ziua!

O persoana care primeste ajutor social, conform Legii 416, trebuie sa presteze munca in folosul comunitatii.

Dar, daca acea persoana peste 3 zile implineste vartsa standard de pensionare de 65 de ani, va continua sa muncesca in folosul comunitatii, pentru acel ajutor social?
(Intreb asta pentru situatia in care omul inca nu a primit pensia, deoarece intarzie decizia de pensionare, iar omul nu are din ce trai pana la prima pensie, decat din ajutorul social)
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CYBORG , utilizator 10:16, 3 Aprilie 2018
Modificarea cuantumului sau încetarea dreptului la ajutorul social se face prin dispoziție scrisă a primarului, începând cu luna următoare celei în care au intervenit modificările cu privire la domiciliu, venituri și la numărul membrilor familiei.

Prin urmare,pana la comunicarea deciziei de pensionare ,consider ca se va primi ajutorul social.
Ultima modificare: Luni, 2 Aprilie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

Va multumesc pentru raspuns, dar eu v-am intrebat daca, dupa ce am implinit varsta de 65 de ani, va trebui sa prestez in continuare munca in folosul comunitatii.
In Legea 416 zice ca persoanele apte de munca sunt intre 18 si varsta de pensionare-respectiv 65 de ani.

Deci pot primi ajutorul social, fara sa mai prestez acea munca, deoarece am implinit varsta de pensionare?
Am inteles bine?
Va multumesc.
Si o persoana care are calitatea de pensionar poate fi apta de munca ...

Prin persoană aptă de muncă se înțelege persoana care îndeplinește următoarele condiții:
a) are vârsta cuprinsă între 16 ani și vârsta standard de pensionare;
b) nu urmează o formă de învățământ cursuri de zi prevăzută de lege;
c) are starea de sănătate și capacitatea fizică și psihică corespunzătoare, care o fac aptă pentru prestarea unei munci.
(Art. 7^1 alin.1 din Legea 416/2001)

Astfel, legea nu exclude pensionarii.
Va multumesc pt. raspuns, dar nu cred ca dupa 65 de ani mai trebuie sa muncesc.Daca as avea nu 65 de ani , ci 85 de ani ?
E penibil si criminal sa pui omul batran la munca pt. un ajutor de mizerie".

Legea spune clar : "a) are vârsta cuprinsă între 16 ani și vârsta standard de pensionare;"

(65 de ani)- e o conditie fundamentala.Nu trebuie depasita aceasta varsta.

Deci, conform legii, nu indeplinesc aceasta conditie.



Ca esti bun de munca si dupa 65 de ani e o interpretare subiectiva si populara, nu una conforma legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre venitul minim, cu riscul de a ma repeta... ioana1985 ioana1985 Buna ziua, Am o matusa de 65 de ani care nu are nici un venit. Nu a fost niciodata casatorita si nici nu traieste in concubinaj. Traieste la tara si nu a ... (vezi toată discuția)
Munca in folosul comunitatii marmota955 marmota955 As dori sa_mi specificati daca este vreo lege , care stipuleaza ce gen de munca in folosul comunitatii ,poate efectua o persoana cu studii superioare. Persoana ... (vezi toată discuția)
Ajutor social serena91 serena91 Buna seara, sunt mama singura si beneficiez de alocatie complementara de 107 lei si ajutor social de 213 lei, pentru un singur copil ( are 4 ani si 8 luni). ... (vezi toată discuția)