Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... munca pt. ajutorul social si dupa implinirea varstei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

munca pt. ajutorul social si dupa implinirea varstei de pensionare?

Buna ziua!

O persoana care primeste ajutor social, conform Legii 416, trebuie sa presteze munca in folosul comunitatii.

Dar, daca acea persoana peste 3 zile implineste vartsa standard de pensionare de 65 de ani, va continua sa muncesca in folosul comunitatii, pentru acel ajutor social?
(Intreb asta pentru situatia in care omul inca nu a primit pensia, deoarece intarzie decizia de pensionare, iar omul nu are din ce trai pana la prima pensie, decat din ajutorul social)
Va multumesc.
Modificarea cuantumului sau încetarea dreptului la ajutorul social se face prin dispoziție scrisă a primarului, începând cu luna următoare celei în care au intervenit modificările cu privire la domiciliu, venituri și la numărul membrilor familiei.

Prin urmare,pana la comunicarea deciziei de pensionare ,consider ca se va primi ajutorul social.
Cornel Vasile, Consilier juridic

Va multumesc pentru raspuns, dar eu v-am intrebat daca, dupa ce am implinit varsta de 65 de ani, va trebui sa prestez in continuare munca in folosul comunitatii.
In Legea 416 zice ca persoanele apte de munca sunt intre 18 si varsta de pensionare-respectiv 65 de ani.

Deci pot primi ajutorul social, fara sa mai prestez acea munca, deoarece am implinit varsta de pensionare?
Am inteles bine?
Va multumesc.
Si o persoana care are calitatea de pensionar poate fi apta de munca ...

Prin persoană aptă de muncă se înțelege persoana care îndeplinește următoarele condiții:
a) are vârsta cuprinsă între 16 ani și vârsta standard de pensionare;
b) nu urmează o formă de învățământ cursuri de zi prevăzută de lege;
c) are starea de sănătate și capacitatea fizică și psihică corespunzătoare, care o fac aptă pentru prestarea unei munci.
(Art. 7^1 alin.1 din Legea 416/2001)

Astfel, legea nu exclude pensionarii.
Va multumesc pt. raspuns, dar nu cred ca dupa 65 de ani mai trebuie sa muncesc.Daca as avea nu 65 de ani , ci 85 de ani ?
E penibil si criminal sa pui omul batran la munca pt. un ajutor de mizerie".

Legea spune clar : "a) are vârsta cuprinsă între 16 ani și vârsta standard de pensionare;"

(65 de ani)- e o conditie fundamentala.Nu trebuie depasita aceasta varsta.

Deci, conform legii, nu indeplinesc aceasta conditie.

Ca esti bun de munca si dupa 65 de ani e o interpretare subiectiva si populara, nu una conforma legii.