Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Situatie deosebita - minoră însărcinată, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Situatie deosebita - minoră însărcinată, căsătorie fără acordul părinților

Buna seara ! Fiul meu in varsta de 24 ani are o prietena de 17 ani care a ramas insarcinata. Parintii ei nu sunt deacord cu relatia lor si au internat fata la un centru de minori de unde nu vor s.or ia de acolo decat daca face avort. Fiul meu a fost chemat in audienta la centru impreuna cu parintii fetei si cu fata si le.a spus ca el vrea sa se casatoreasca cu ea si amandoi vor sa formeze o familie, mai ales acum in situatia creeata. Parintii ei nu sunt deacord si vor s.o lase in centru pana face 18 ani . Intrebarea mea este : care sunt drepturile ei in situatia de fata ? Ar putea sa paraseasca centrul si sa locuiasca cu fiul meu , fara acordul parintilor ei , intrucat acestia nu.i acorda sprijin nici pro ,nici contra, mai si spun ca pentru ei fata e ca si moarta ...?
Holotiuc, utilizator