Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren agricol nedeclarat la impozit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren agricol nedeclarat la impozit

Buna .Detin un teren agricol care nu am fost declarat la impozit.O parte 29 ari este fanete ,cealata parte 29 ari teren neagricol.Functionara de la primarie imi spune ca trebuie sa platesc impozit de pe 5 ani in urma ca sa poate sa il treaca in registru.Este legal??
Este ilegal sa nu fi platit dvs impozit pana acum. Este legal sa vi se ceara plata impozitului pe ultimii 5 ani.
Nu este normal ce cei de la primarie cand duci un titlu sa iti treaca tot de pe acel titlu ,chiar daca unele parcele nu le declari la apia?
Teoretic asa este dar in fapt, cei de la Primarie trec in rolul fiscal tot ceea ce declarati. Adica, pe langa actul de proprietate, la inregistrarea in rolul fiscal se mai depune si o declaratie a proprietarului, in care acesta detaliaza ce doreste sa inregistreze in rolul sau fiscal.
Este oarecum justificat acest fapt - ganditi-va ca sunt cazuri in care unele parcele de pe titlul de proprietate sunt deja instrainate.
Nu are importanta ce se declara la Apia.