Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... actiune in regres
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

actiune in regres

Buna ziua,

Ma gasesc in urmatoarea situatie. Tatal meu a decedat in urma cu 4 ani. La momentul decesului, avea in desfasurare un credit de nevoi personale pentru o masina pe care a achizitionat-o. Din acel moment, ratele nu au mai fost platite. Ca urmare, Banca s-a indreptat catre co-imprumutat, caruia i-a pus poprire. Mentionez ca nu am stiut de aceasta situatie - Banca nu m-a notificat, neavand nici o calitate in contract. Co-imprumutatul nu m-a contactat in tot acest timp, iar eu nu am avut nici un mijloc de a-l contacta (nu am avut nici o data de contact a acestuia).

Recent, co-imprumutatul a formulat o actiune in regres impotriva mea in calitate de mostenitor, pentru a-si recupera sumele platite. Am hotarat sa vorbesc cu Banca si am achitat suma aferenta creditului, Executorul judecatoresc inchizand poprirea. Asadar, Banca a stins creanta.

Am doua intrebari:
1. Co-imprumutatul are, in aceasta speta, dreptul sa imi ceara suma pe care a achitat-o, avand in vedere calitatea sa si obligatiile ca si co-imprumutat in dosarul de credit?
2. Co-imprumutatul poate primi despagubiri in acest dosar?

Multumesc.
m1rcea, utilizator