avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 305 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Import\comercializare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Importcomercializare

Buna Ziua,

m-ar interesa legislatia privind importul de alimente si bauturi, certificatele ISO samd.
De asemenea ma intereseaza si importul de echipamente electronice, ca de exemplu mixere, ustensile pentru baruri.
Va rog ajutati-ma, nu gasesc niciunde.

Mersi
Cel mai recent răspuns: eriklud , utilizator 16:48, 30 Octombrie 2009
Multumesc si imi cer scuze ca am pus o intrebare la care s-a raspuns deja, se pare ca am fost cam adormit. #-o

Legat de celelalte puncte din intrebare, cunoasteti mai multe detalii? (etichetele produselor trebuiesc traduse, de ce avize am nevoie, ce institutie a statului imi poate da indicatiile).


ps a scris:

Multumesc si imi cer scuze ca am pus o intrebare la care s-a raspuns deja, se pare ca am fost cam adormit. #-o

Legat de celelalte puncte din intrebare, cunoasteti mai multe detalii? (etichetele produselor trebuiesc traduse, de ce avize am nevoie, ce institutie a statului imi poate da indicatiile).





Pai, exact asta era si intrebarea mea? Reglementarile : Certificatel ISO, traducerea cum se poate face( traduc eu, sau trebuie legalizata, etc)??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie intracomunitara produse alimentare si nealimentare (cosmetice,detergenti) cosminaluca cosminaluca Buna seara, Pentru achizitia intracomunitara de produse alimentare si nealimentare,eventual bauturi este nevoie de factura de achizitie si certificat de ... (vezi toată discuția)
Comert en gros cu tutun si cafea taie taie Buna ziua, Am o societate care comercializeaza in sistem en gros si en detail cafea si tigari. As dori sa stiu daca imi trebuie autorizatie de ... (vezi toată discuția)
Locul de import art.206ind.30 cod fiscal sabinna sabinna Un expeditor inregistat cumpara un produs ( importa) de la un antrepozitar vamal. conform Cod fiscal \"locul de import\" este locul unde se afla produsul in ... (vezi toată discuția)