Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Imi poti lua concediu de odihna in preaviz? In conditiile in care lucrez doar de 4 luni. Trebuie sa am o anumita perioada de cand lucrez? Si daca se poate, angajatorul este obligat sa mi-l dea, sau are si dreptul sa il refuze?!
1. Acordarea CO nu mai este conditionata de a desfasurara activitatii o anumita perioada de timp, insa CO se acorda proportional cu perioada efectiv lucrata.

2. Salariatul si angajatorul de comun acord pot stabili ca zilele de concediu de odihna neefectuate sa fie efectuate in perioada de preaviz.
Conform art.81 alin. (5) din Codul muncii , pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.

3. Angajatorul nu are obligatia sa aprobe efectuarea CO al angajatului aflat in preaviz, insa are obligatia ca la incetarea c.i.m. sa compenseze in bani zilele de CO neefectuate.
Multumesc!
Cornel Vasile, Consilier juridic