Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate originea unui produs
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

originea unui produs

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: Lucrez intr-o unitate autorizata pentru depozitarea si ambalarea legumelor congelate.
Materiile prime sunt din Europa, unitatea autorizata este pe teritoriul Romaniei, activitatea de mixare ( reteta) este romaneasca, muncitori, folie, etichete, etc cumparate din Romania.
Produsul rezultat in urma acestui proces este de origine romana??
Imi puteti spune daca este prevazut in legislatie un procent peste care un produs devine romanesc??
Multumesc!
Produsul nu poate fi legal, de origine romaneasca.
Inteleg ca primiti legume congelate, in vrac cu un anume termen de garantie.
Pe eticheta trebui sa apara:
-ambalat .... (firma, adresa din Romania),
-produse - amestec de .... (legume/ denumire amestec plus compozitie amestec) ...., tara de origine,
-reteta avizata de ...... (institutie din Romania),
-termen de garantie .... (in limita celui primit de la firma de unde s-a importat).