Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariu

La un salariu brut realizat de 3798 lei cu tichetele de masa incluse in el am ramas cu un salariu net de 2307 lei. Am primit un avans de 600 lei iar rest de plata 1437 lei. Diferenta de 270 lei fiint tichetele de masa care se pare ca s-au retras din salariul net. E normal sa se opreasca tichetele din net?
Valoarea tichetelor, in stat, se trec odata pe partea de Venituri, ocazie cu care se face si impozitarea si inca odata pe partea de Retineri, odata cu distributia acestora catre salariat (intocmai ca un avans). In consecinta ele nu vor mai figura in Restul de Plata deoarece au fost inmanate deja destinatarului. Contravaloarea tichetelor este achitata de angajator asa cum bine spuneti, distribuitorului legal de tichete.
viorel55, utilizator
In fluturas, la retineri scrie 0 dar se retine contravaloarea tichetelor.
Incercati sa reproduceti aici fluturasul de salariu cat mai exact. Poate asa ne putem da seama daca gresiti sau nu.

Trebuie sa scadeti din venitul brut realizat:
- contributia de asigurari sociale (CAS);
- contributia de asigurari sociale de sănătate (CASS);
- impozitul;
- alte retineri (avansul, rate, popriri etc.), dar nu si bonurile de masa.
Rezultatul este salariul net, adica ce primiti de la casieria firmei sau se vireaza pe card.
Dupa scaderea celor mentionate de dumneavoastra, a ramas net 2307. Din care am primit 600 lei avans si 1437 lichidare(rest de plata), in total 2037. Diferenta de 270 lei pana la 2307 spunandu-mi ca sunt tichetele dar la retineri e 0, nu e trecut ca si cum s-ar fi oprit.
Este posibil sa fie gresit tiparit fluturasul. (greseala de software) Asa cum am discutat anterior, daca tu ai primit tiketele , repet, daca le-ai primit, restul de plata este corect. Ca fluturasul este incomplect tiparit este altceva. Poti solicita sa te uiti direct in statul de plata.
viorel55, utilizator