avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am vândut un autoturism testat înainte într-un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am vândut un autoturism testat înainte într-un service, dar cumpărătorul vrea să depună plângere pentru înșelătorie. Ce șanse are să câștige?

Buna seara, mai deunazi am vandut un autoturism propietate personala, auto achizitionat de mine cu aproximativ 1 an in urma de la o firma.
In prealabil am executat o testare auto intrun service omologat rar (service ales de cumparator) in care i-au fost prezentate atuurile si defectele masini (mecanice si putine la numar). Cumparatorul a dat OK-ul si am perfectat actele. Ajuns acasa, seara s-a razgandit motivand ca auto nu corespunde cu descrierea si a facut a doua zi inca o testare, testare la care mecanicul sau i-a spus ca trebuie sa investeasca ceva banuti in auto si ca are km da-ti inapoi, lucru pe care eu nu l-am facut.
Acum ei vor sa imi dea masina inapoi iar eu sunt in imposibilitatea acestui fapt.
Este in drept cumparatorul sa ma dea in judecata pe aceasta speta?
Ultima modificare: Miercuri, 11 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Quartila , utilizator 03:43, 12 Aprilie 2018
Atat timp cat exista dovada ca anterior achizitiei,cumparatorul a realizat verificare de specailiatate in unitate autorizata aleasa de acesta,se prezuma ca a fost de acord sa achizitioneze bunul mobil in starea tehnica existenta
Legal nu are temei legal sa revina asupra deciziei de achizitie bun mobil
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raspunzand la intrebarea pusa, da, oricine poate da-n judecata pe oricine altcineva, chiar fara motiv. De altfel, plangerea penala este treaba Politiei, ce-am spus mai-nainte se refera la dreptul civil. Iar Politia s-ar putea sa nu-i accepte plangerea, sau procurorul sa o claseze.
Ultima modificare: Joi, 5 Aprilie 2018
tgeorgescu, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs. aţi vândut cuiva un bun "as is", adică "aşa cum este". Mai mult, ca să vă dovediţi buna credinţă, aţi permis şi efectuarea unei expertize. După asta aţi predat maşina, ne mai având niciun control asupra ei; la maşină se puteau face orice intervenţii. Mai mult, maşina s-ar putea să nu mai fie în starea în care era când aţi predat-o.
Cred că aţi dat peste un şmecher. Dacă vă mai sună spuneţi-i să facă orice crede că este legal să facă dar, dacă vă mai sună, veţi face dvs. plângere la poliţie pentru hărţuire. Îmi aduce aminte de scam-ul practicat de valutişti: îţi schimbau o bancnotă de $100, o băgau în buzunar, pe urmă ziceau că e prea mare bancnota, că dacă e falsă, ca ia-o înapoi, şi-ţi scoteau o bancnotă de $1, tu nu te mai uitai atent, şi erai păgubit de $99.
În final, trebuie să precizez că răspunsul meu se bazează pe prezumţia că tot ce aţi spus dvs. este adevărat.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Aprilie 2018
hotumattua, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In materie de drept civil, vânzarea unui bun utilizat se face pe principiul "vazut-placut" și nu implica responsabilitatea contractuala decât într-o anumită măsură. Ideea este că nu se poate da garanție unui asemenea bun.
De aceea cumpărătorul nu poate solicita anumite pretenții ulterior cumpărării bunului, asupra căruia s-a declarat că îi "place" și a încheiat tranzacția.
Drept urmare nu va poate acuza de rea credință sau că i-ați ascuns alte defecte ale mașinii .
Cred că s-a răzgândit și de aceea face aceste presiuni .
Ultima modificare: Joi, 12 Aprilie 2018
Quartila, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare autoturism mitika255 mitika255 Buna ziua in data de 06.06.2012 am vandut un autoturism marca ford focus fab.2006 ,diesel cu contract de vanzare cumparare.In data de 21.06.2012 noul ... (vezi toată discuția)
Vanzare auto marius1xxx marius1xxx buna ziua am vindut o masina second la o anumita persoana care a fost de acord cu pretul stabilit mergind cu masina in proba totul a fost ok dupa 3 saptamani m ... (vezi toată discuția)
Masina vanduta, proprietar nou nemultumit Bogdang9 Bogdang9 Buna ziua, Recent am postat un anunt de vanzare a masinii, am fost contactat de un domn iar dupa ce a vazut, a verificat si testat masina, am cazut de acord ... (vezi toată discuția)