Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinta si femeie de serviciu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinta si femeie de serviciu

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca este legal ca presedinta de bloc sa fie si femeia de serviciu si sa ia doua salarii.
Mentionez ca nu suntem asociatie de proprietari.
Tot presedinta si-a mutat usa de la intrarea in apartament si a inchis un holisor din partea comuna a blocului unde este si tabloul de la telecom.Ce se poate face in acest caz? Va multumesc frumos.
Daca nu sunteti constituiti in asociatie de proprietari/locatari cine a dispus alegerea de presedinte de bloc?
Daca nu exista infiintata asociatie de proprietari/locatari nu exista votat buget de venituri si cheltuieli si firesc se pune intrebarea cine a dispus acordarea si in ce cuantum de indemnizatie presedinte si femeie serviciu
Femeia de serviciu poate sa fie retribuita in baza unui contract individual de munca eventual party time incheiat cu persoana juridica asociatia de propruietari/locatari
In cazul dv daca nu exista infiintata asociatie de proprietari cine a incheiat raportul juridic de munca?
Legal este situatie de incompatibilitate intre functia de presedinte de asociatie care este factor decizional si functia de femeie serviciu care este angajat cu limita de competenta de executie
Evident ce nu se pot exercita concomitent de catre aceiasi persoana in cadrul aceluiasi imobil de locuit in comun ,cele 2 functii, ,deoarece presedintele nu va prezenta obiectivitate si impartialitate referitor la calitatea serviciului prestat de sine ca si femeie de serviciu
ynocentta, utilizator
Multumesc frumos. Si in cazul ocuparii abuzive a holului ce este de facut?
In cazul schimbarii destinatiei partii comune de imobil de locuit in comun,sesizati oficial serviciul disciplina in constructii din primarie si inspectoratul de stat in constructii