avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare Hotarare penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare Hotarare penala

Bună ziua,azi am primit o comunicare hotărâre penala, sunt aproape 30 de zile de cand am fost la tribunal sa fie oare decizia definitivă?
Ca nu scrie nicăieri .Multumesc mult pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: Ghwtau , utilizator 15:32, 13 Aprilie 2022
Daca faceti referire la hotararea instantei de fond aceasta ramane definitiva la data expirării termenului de apel.
Bună ziua ,deci sa inteleg ca ma pot duce cu ea sa imi ridic permisul de la politie? Sau trebuie sa ma duc la judecatorie după alta hartie?Multumesc
Ultima modificare: Joi, 12 Aprilie 2018
tiramysu80, utilizator
Pentru ce ati fost cercetat? Care a fost solutia instantei?
Ultima modificare: Vineri, 13 Aprilie 2018
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Bună ziua am fost cercetat pentru conducere sub influența alcoolului si am primit 1 an închisoare Dar am primit 2 ani sub supraveghere si mi-ati spus ca imi păstrez permisul dacă e definitivă , a ramas definitivă pe data de 27.03.2018 interebarea mea este ce hartie imi trebuie să mă duc sa imi ridic permisul de la politie? Multumesc frumos pentru raspuns
Supendare sub supraveghere sau amanarea aplicarii pedepsei?

Alte discuții în legătură

Amanarea aplicarii pedepsei/suspendare permis Ancalxndr Ancalxndr Buna seara, situatia mea pe scurt e urmatoarea: in luna mai 2014 mi-a fost retinut permisul pentru consum de alcool, mi s-a intocmit dosar penal, s-a dat ... (vezi toată discuția)
Amanarea aplicării pedepsei . DerekA DerekA Buna seara ! Intrebarea mea este: Astazi am avut sedinta de judecata pentru conducerea unui autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice. Solutie: Amanarea ... (vezi toată discuția)
Hotarare definitiva florin_300 florin_300 Buna ziua ..in data de 23.10.2015 am primit copia deciziei judecatoresti intr-un dosar penal pt alcool la volan .S-a stabilit pedeapsa de 1 si 2 inchisoare ,cu ... (vezi toată discuția)