Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Protectia datelor personale...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Protectia datelor personale...

Daca societatea X incheie un contract de prestari servicii cu alta societate y, prin care societatea y trebuie sa calculeze salariile angajatiilor soc x, sa depuna lunar declaratiile fiscale, etc insa pt acest lucru este necesar ca societatea x sa transmita societatii y date cu caracter personal al salariatiilor, ce obligatii trebuiesc indeplinite (daca e cazul) din partea soc x pentru a respecta prevederile legii 677/2001-protectia persoanelor privind trabsferul de date personale.??
Va multumesc anticipat!
In contractul incheiat cu societatea Y trebuie inserata o clauza de confidentialitate precum si o clauza care sa contina sanctiunile pentru nerespectarea clauzei de confidentialitate (eventual se va prevede expres si ca societatea Y va suporta toate consecintele ce decurg din folosirea neautorizata a datelor personale ale angajatilor soc. X).
Bineinteles ca mai sunt si alte metode de asigurare in aceasta privinta insa eu ti-am dat doar o idee.
Merci.Clauza de confidentitate exista precum si sanctiuni in caz de incalcarea a acesteia.Intrebarea era,daca trebuiesc anuntati si luata aprobare de la salariati pt ca o alta firma sa le prelucreze datele.
Merci oricum.