Forum Discuţii juridice Executare silită Exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a ...
Discuție deschisă în Executare silită

Exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a creditorului actual

Buna ziua,
In noiembrie 2017,firma de recuperari creante Secapital SaRL a solicitat la BEJ o executare silita,s-a incuviintat la Judecatorie executarea pe 13.11.2017, Pe 02.02.2018 am primit infiintarea poprire pe salariu si conturi,am lasat contestatie la executare in termenul legal de 15 zile,invocand prescrierea dreptului de a cere executarea silita . (creditul a fost declarat scadent anticipat de catre banca la 24.10.2010,,fara a mai face demersuri intre timp pentru recuperarea lui ).La intampinarea facuta de intimat,Secapital,aceasta invoca exceptia lipsei procesuale pasive a creditorului actual,motivand faptul ca la 07.12.2017 a avut loc cesiunea de creanta intre Secapital si Investcapital LTD . (ps. aceasta din urma fiind o societate infiintata la 15.02.2018 CUI 38869907). In conditiile actuale,daca executarea a fost ceruta de Secapital si incuviintata de Instanta in noiembrie 2017...dar creanta a fost vanduta in decembrie 2018 unei firme care s-a infiintat in februarie 2018,eu prin contestatia la executare mai am vreo sansa sa obtin anularea executarii silite si desfiintarea popririi ?
Cu stima Geo.
GEO GEO GEO, utilizator
Buna ziua. Da, este o practica obisnuita a recuperatorilor sa plimbe creanta intre ei, sa incurce debitorul si sa obtina respingerea contestatiei la executare inainte de a fi judecata. In adresa de infiintare a popririi si in actele anexate (daca v-au fost comunicate), cine figureaza in calitate de creditor?
creditor Secapital SaRL cu sediul procesual la KRUK
GEO GEO GEO, utilizator
Deci in adresa de infiintare a popririi comunicata in 02.02.2018 figureaza creditor Secapital SaRL si in intampinare Secapital SaRL spune ca, inca din data de 07.12.2017 a cesionat creanta catre Investcapital?!? Daca da, trebuie introdus in proces si Investcapital in temeiul art.38 cpc si urm. si eventual contestata cesiunea de creanta dintre cei doi recuperatori pe considerentul ca cel de-al doilea nu exista la momentul cesiunii, adica la 07.12.2017 (presupunand ca acesta s-a infiintat la 15.02.2018, dupa cum ati afirmat). Eventual puteti sa denuntati inscrisul constatator al creantei daca nu ca fals, macar ca inopozabil, dupa caz. Oricum, interesul dvs este sa aveti parte in contradictoriu, pentru ca sa se poata judeca contestatia la executare.