Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Rezidenta fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Rezidenta fiscala

Buna ziua.
Am plecat in Kuweit 1996 si detin afaceri legale pe acest teritoriu.Sunt casatorita cu cetatean strain care are contract de munca aici.Copiii sunt inrolati la scoala aici.Copiii au fost nascuti in Kuweit.Au cetatenie romana Eu detin si cetatenia kuweitiana.. Afacerile(prestari servicii si societate comerciala) sunt inregistrate pe numele meu ca cetatean kuweitian.Nu detin locuinta in Kuweit.Detin autoturism,carnet de conducere eliberat de statul respectiv ,card bancar.Nu platesc nici un fel de taxe ,impozite ,asigurari sanatate deoarece aceasta este legea tarii.Stiu ca exista un contract de evitare a dublei impozari intre Romania si Statul Kuweit.
Vizitez Romania anual pentru max 90 zile.Am domiciliul(buletin de identitate)in Romania.Nu detin locuinta,absolut nimic in Romania.
1)In cazul de mai sus unde se considera rezidenta fiscala?
2)Daca renunt la domiciliul de Romania unde va fi rezidenta mea fiscala?
3)Daca renunt la domiciliul de Romania dar am casa ,autoturism in Romania unde voi avea rezidenta fiscala?
4)Daca rezidenta fiscala va fi in Romania;va trebui sa platesc impozit pe venit(si ce alte taxe??)pentru anii anteriori?(daca da ,de cand anume?)

Multumesc mult si astept cu nerabdare un raspuns de la dumneavoastra
Danashushu, utilizator