Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil

Care sunt sansele de obtinere a custodiei copilului ( fetita 10 ani ) de catre tata, in cazul in care mama a parasit caminul conjugal, traind in concubinaj cu un alt barbat? Deocamdata copilul a ramas in grija tatalui.
In urma partajului cine ar putea castiga locuinta ( garsoniera ) - este in derulare un contract de vanzare-cumparare, exista vreo sansa sa preia contractul de achitare a locuintei doar tatal?
In acest moment tatal este pensionat pe caz de boala ( hepatita B ).
In situatia data apreciez ca sunt sanse ca fetita sa fie incredintata tatalui. Bineinteles, trebuie administrate probe (martori) pentru a dovedi infidelitatea sotiei. Cat despre garsoniera, este posibil sa revina tatalui, dar nu este obligatoriu. Depinde de ceea ce se va solicita, de modul in care se va derula procesul si de probatoriul administrat. Succes.
Nu infidelitatea sotului va constitui motivul cererii de incredintare a minorului, ci parasirea domiciliului conjugal si familial. Desi prin argumentul "infidelitatii" sotiei (sotului) s-ar putea sa sensibilizezi latura umana a judecatorului, va trebui sa-i aduci probe temeinice pentru motivarea hotararii de incredintare a fetitei catre tata, iar aspectul principal pe care trebuie sa-l dovedesti (fara nici un dubiu) este dezinteresul mamei fata de cresterea si educatia copilului. Parasirea domiciliului (si a copilului) de catre mama este un motiv solid in acest sens, dar te sfatuiesc sa te gandesti si la eventuale antecedente de acest fel, precum si la atentia "precara" de care beneficia fetita din partea mamei in timpul cat locuiau impreuna.