avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cum fac sa vind un teren de 2 ani incit sa platesc ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cum fac sa vind un teren de 2 ani incit sa platesc impozit mai mic???

am un teren intravilan cam de 2 ani si vreau sa stiu care ar fi solutiile pentru al vinde incit sa platesc impozit mai mic?
Cel mai recent răspuns: neo21 , utilizator 18:27, 11 Noiembrie 2006
L-ai cumparat, mostenit, ai acceptat o donatie, l-ai uzucapat ???
l-am cumparat cu aproape 2 ani in urma.
Ultima modificare: Marți, 7 Martie 2006
sergionel, utilizator



l-am cumparat cu aproape 2 ani in urma.
incearca sa-l declari intravilan arabil . Impozitul este cu mult mai mic decit intravilan curti-constructii
la ce fel de "impozit' te referi? la taxele notariale sau la impozitul perceput de autoritatea locala?

Alte discuții în legătură

Taxa (impozit) pe vanzare locuinta? ContSters740 ContSters740 In 2004 am cumparat o casa. Cateva luni mai tarziu am facut un contract de imprumut cu garantie imobiliara in favoarea imprumutatorului. In anul 2005 am vandut ... (vezi toată discuția)
Teren construibil sau neconstruibil deci platitor sau nu de tva ? sorin1977 sorin1977 am vandut mai multe terenuri si depasesc suma de 35000 de euro dar in momentul vanzarii terenurilor in contractul de vanzare cumparare scria teren arabil ... (vezi toată discuția)
Costuri vanzare cumparare apartament. nic s nic s Doresc sa vind apartamentul in care locuiesc si vreau sa stiu urmatoarele : 1.Inteleg ca trebuie sa platesc impozit 3% din valoarea declarata de cele doua ... (vezi toată discuția)