Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare

Dacă părinții mei imi fac un contract de vanzare cumpărare pt apartamentul pe care ei il dețin, poate fi acesta contestat în instanță de ceilalți doi frați ai mei ?
Da, daca nu faceti dovada achitării prețului.
Daca incheiat cu parintii un contract de vanzare simplu (fara rezerva uzufructului, a uzului ori a abitatiei), pentru ca fratii sa poata "ataca" (sa poata cere reductiunea, de fapt) contractul de vanzare cade in sarcina lor sa demonstreze ca nu s-a platit un pret. Cata vreme in contract parintii declara ca au primit pretul, aceasta declaratia a lor valoreaza chitanta descarcatoare si este in sarcina fratilor sa rastoarne aceasta situatie.