Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Infiintare Pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Infiintare Pfa

Buna ziua, daca infiintez un pfa si voi avea incasari mai mici de 12* salariul minim pe economie( cred ca 1900 lei) voi putea sa platesc doar impozit de 10% pe venit, fara contributii la pensie si sanatate, am urmatoarea intrebare( cam nelalocul ei dar vreau sa stiu si raspunsul de la persoane avizate in domeniu), daca fac acest pfa si platesc doar tva voi beneficia de asigurari de sanatate si pensie? Multumesc anticipat.
Nu are deloc importanta cu faptul ca veti plati sau nu tva. pentru a fi asigurat la sanatate si pensie. Sunt lucruri total diferite. Din moment ce nu optati pentru plata contributiilor sociale, nu veti fi asigurata.