Forum Discuţii juridice Executare silită Confirmare notificare cesiune de creanță. Ce pot să ...
Discuție deschisă în Executare silită

Confirmare notificare cesiune de creanță. Ce pot să fac ca să dovedesc că această confirmare a fost utilizată abuziv ?

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o lamurire a unei situatii :
O firma de recuperare a obtinut incuviintarea executarii silite , utilizand conf. prevederilor art. 1578 din Noul Cod Civil si potrivit dispozitiile art.71 din OUG nr.50/2010 , o Confirmare de Notificare a cesiunii de creanta , expediata prin Posta Romana, de o alta firma de recuperare, fost cesionar al respectivului credit, pe care i l-a cedat firmei care a obtinut incuviintarea.
Ulterior, pentru ca mai aveam un alt credit cu probleme, o alta firma, a obtinut un nou titlu executoriu, dar a depus la dosarul de incuviintare , aceeasi Confirmare a Notificarii cesiune, firma care apare expeditor al Notificarii, este cedent al cesiunii pentru aceasta a doua firma , diferita fata de firma care a obtinut prima incuviintare.
Sa rezum : Firma X da spre utilizare firmei Y si firmei Z , o Confirmare a Notificarii Cesinii de creanta , iar firma Y si Z obtin incuviintari de executare silita.
Data Confirmare Posta Notificare cesiune este 15.05.2014
Data Contractul de cesiune intre X si Y este 2.04.2014
Data Contractul de cesiune intre X si Z este 7.02.2014
Ce pot sa fac , ca sa dovedesc ca aceasta Confirmare a fost utilizata abuziv ?
In ambele dosare termenul de Contestatie la executare a fost depasit
Va multumesc foarte mult
Manuela Rășină, administrator
Oare, am explicat corect situatia ? Sper din tot sufletul, (poate pentru ca sunt implicata si din dorinta de a fi cat mai concisa, am eliminat unele date si nu stiu cat se intelege din ce am vrut sa spun)
sandup a scris:
Ce pot sa fac , ca sa dovedesc ca aceasta Confirmare a fost utilizata abuziv ?

In ce sens spuneti ca a fost utilizata confirmarea abuziv ?
Nu mi-au trimis Notificarea in cel de-al doilea dosar, (nu aveau o confirmare de primire) si ca sa li se incuvinteze executarea in acest dosar, au folosit confirmarea de primire de la primul dosar.
Potrivit dispozitiilor art.71 din OUG nr.50/2010 :
(4) Cesiunea se notifica de catre cedent consumatorului, in termen de 10 zile de la incheierea contractului de cesiune, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
art. 1578 din Noul Cod Civil :
(5) Comunicarea cesiunii nu produce efecte dacă dovada scrisă a cesiunii nu este comunicată debitorului";.
Va multumesc
sandup, utilizator
Bun. Si incuviintarea executarii silite cand s-a facut? In plus, cand s-a facut primul act de executare sau cand ati primit somatia cu privire la executarea silita demarata (de fapt cele doua executari)?
Singura Comunicare de Notificare a cesiunii , in cele dosare, e din 15.05.2014.
Prima Instiintare e din 14.06.2016 , iar cea de-a doua e din 13.06.2017