Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in strainatae
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in strainatae

Cat este legal sa lucrezi pe comunitate ca sofer profesionist ( cate saptamani lucrate cu cate pauza )daca exista o lege?
Buna ziua,
Prevederea legala aplicabila la nivel UE, deci si in Romania, este Regulam CE nr. 561/2006.
- Durata de condus săptămânală nu depăşeşte cincizeci şi şase de ore şi nici nu generează o depăşire a duratei maxime de lucru săptămânale.
- Durata de condus totală acumulată nu trebuie să depăşească nouăzeci de ore pe parcursul a două săptămâni consecutive.
– „perioadă de repaus săptămânal normală”: orice perioadă de repaus de cel puţin patruzeci şi cinci de ore;
– „perioadă de repaus săptămânal redusă”: orice perioadă de repaus de mai puţin de patruzeci şi cinci de ore, care poate fi redusă la minimum douăzeci şi patru de ore consecutive;