Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cum pontam soferii de tir
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cum pontam soferii de tir

Un sofer de tir, care lucreaza 9-10 ore pe zi, apoi face pauza legala, cum se ponteaza? Acesta lucreaza si noaptea uneori. Trebuie acordat un spor pentru orele de noapte? Munca de noapte a soferilor tebuie anuntata la ITM?
Daca un sofer stationeaza, in strainatate, in zilele de weckend, pentru aceste zile primeste diurna?
REGULAMENTUL (CE) NR. 561/2006 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ªI AL
CONSILIULUI din 15 martie 2006
(1 )Durata de condus zilnică nu depăşeşte nouă ore.
Cu toate acestea, durata de condus zilnică poate fi prelungită la maximum zece ore, dar nu
mai mult de două ori pe parcursul săptămânii.
(2) Durata de condus săptămânală nu depăşeşte cincizeci şi şase de ore şi nici nu generează
o depăşire a duratei maxime de lucru săptămânale stabilită de Directiva 2002/15/CE.
(3) Durata de condus totală acumulată nu trebuie să depăşească nouăzeci de ore pe
parcursul a două săptămâni consecutive.
(4) Duratele de condus zilnice şi săptămânale cuprind toate duratele de condus înregistrate
pe teritoriul Comunităţii sau al unei ţări terţe.
(5) Un conducător auto înregistrează ca altă muncă orice perioadă, astfel cum este definită
la articolul 4 litera (e), precum şi orice perioadă petrecută pentru conducerea unui vehicul
utilizat pentru operaţiuni comerciale care nu intră în domeniul de aplicare a prezentului
regulament şi înregistrează orice perioadă de disponibilitate, astfel cum este definită la
articolul 15 alineatul (3) litera (c) din Regulamentul (CEE) nr. 3821/85, de la ultima perioadă
de repaus zilnic sau săptămânal. Această înregistrare se face manual pe o foaie de înregistrare, pe un imprimat scos sau cu ajutorul funcţiei de introducere manuală de date oferită de aparatul de înregistrare
.

Deci, se ponteaza dupa cum lucreaza (avand in vedere legislatia specifica transporturi: ordonanta 37/2007; ordonanta 21 /2009; Regulamentele parlamentului si consiliului european); pentru orele de noapte se acorda spor de noapte si pentru weekend spor de weekend, care se transmite in Revisal; pentru zilele petrecute in strainatate primeste diurna. Consultati coordonatorul de transport care trebuie sa il aveti angajat, este greu sa va descurcati fara ajutorul dansului.