Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... CNP si CI cerute obligatoriu pe o platforma de vanzari ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

CNP si CI cerute obligatoriu pe o platforma de vanzari online.Este legal?

Conform carei legi detinatorul unei platforme online gen mall ,are dreptul sa ceara pentru crearea unui cont pe platforma respectiva,CNP si Ci.
Este legal?
Vanzatorul online are dreptul sa ceara cumparatorului date :CNP si CI?
Multumesc!
Nu stiu daca are dreptul legal, iar daca e din afara Romaniei probabil nu-l privesc legile romanesti.

Daca nu va inspira incredere, nu o faceti, caci se pot comite escrocherii cu ele.
daca are textul asta: " ............... este inregistrata in Registrul de Evidenta a Prelucrarilor de Date cu Caracter Personal sub numarul ..............", inseamna ca e legal. inca vreo 2 luni. dupa aceea intra in functiune legea noua
adriandimitriu, utilizator