avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... CNP si CI cerute obligatoriu pe o platforma de vanzari ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

CNP si CI cerute obligatoriu pe o platforma de vanzari online.Este legal?

Conform carei legi detinatorul unei platforme online gen mall ,are dreptul sa ceara pentru crearea unui cont pe platforma respectiva,CNP si Ci.
Este legal?
Vanzatorul online are dreptul sa ceara cumparatorului date :CNP si CI?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 00:54, 12 Aprilie 2018
Nu stiu daca are dreptul legal, iar daca e din afara Romaniei probabil nu-l privesc legile romanesti.

Daca nu va inspira incredere, nu o faceti, caci se pot comite escrocherii cu ele.
daca are textul asta: " ............... este inregistrata in Registrul de Evidenta a Prelucrarilor de Date cu Caracter Personal sub numarul ..............", inseamna ca e legal. inca vreo 2 luni. dupa aceea intra in functiune legea noua
Ultima modificare: Joi, 12 Aprilie 2018
adriandimitriu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cnp solicitat de o firma, pe internet andrei_OR andrei_OR Salut ! Doresc sa ma inscriu la o firma prin intermediu internetului si imi cere CNP . Vreau sa stiu daca este in regula sa scriu CNP -ul personal sau pot ... (vezi toată discuția)
Obligatii privind protectia datelor adriana0814 adriana0814 Buna ziua, sunt administrator la o societate comerciala care poate desfasura si Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet ... (vezi toată discuția)
Cerere date caracter personal pe net Monstru Monstru Salut, joc un joc pe browser online, astazi suportul (angajatul firmei de jocuri) mi-a cerut o copie de pe un act de indentitate, sa vada daca eu sunt ... (vezi toată discuția)