Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pașii de urmat pentru custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pașii de urmat pentru custodia copilului

Bună ziua, as vrea și eu sa știu pașii de urmat pentru custodia unui copil de către tată, având în vedere ca părinții nu sunt căsătoriți, fata a crescut cu bunicii (din partea mamei) pana acum (7 ani), și mama a luat-o și a plecat cu ea la un alt bărbat și nu au condiții materiale. Ce trebuie făcut?
Se deschide proces în baza unei acțiuni temeinic motivată în fapt si in drept.
Va trebuie si martori.
Solicitati instantei stabilirea situatiei juridice acopilului
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati instantei solicitand sa se stabileasca modul de exercitare a autoritatii parintesti si a domiciliului minorei.
Atentie, cererea trebuie sa fie perfect motivata in fapt si in drept!
Si dacă tatăl vrea sa ia fata fără voia mamei ce se întâmplă?

Alina Stroila a scris:

Solicitati instantei stabilirea situatiei juridice acopilului

Si dacă tatăl vrea sa ia fata fără voia mamei ce se întâmplă?

Alina Stroila a scris:

Solicitati instantei stabilirea situatiei juridice acopilului