avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pașii de urmat pentru custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pașii de urmat pentru custodia copilului

Bună ziua, as vrea și eu sa știu pașii de urmat pentru custodia unui copil de către tată, având în vedere ca părinții nu sunt căsătoriți, fata a crescut cu bunicii (din partea mamei) pana acum (7 ani), și mama a luat-o și a plecat cu ea la un alt bărbat și nu au condiții materiale. Ce trebuie făcut?
Cel mai recent răspuns: Violeta123456789 , utilizator 22:13, 11 Aprilie 2018
Se deschide proces în baza unei acțiuni temeinic motivată în fapt si in drept.
Va trebuie si martori.
Solicitati instantei stabilirea situatiei juridice acopilului
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati instantei solicitand sa se stabileasca modul de exercitare a autoritatii parintesti si a domiciliului minorei.
Atentie, cererea trebuie sa fie perfect motivata in fapt si in drept!
Si dacă tatăl vrea sa ia fata fără voia mamei ce se întâmplă?


Alina Stroila a scris:

Solicitati instantei stabilirea situatiei juridice acopilului

Si dacă tatăl vrea sa ia fata fără voia mamei ce se întâmplă?


Alina Stroila a scris:

Solicitati instantei stabilirea situatiei juridice acopilului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie tata copil din concubinaj Catalhea Catalhea Am si eu problema mai delicata.Prietenul meu are o fata de 12 ani,recunoscuta dar nu a fost casatorit cu mama fetitei. Mama ei a murit si era in custodia ... (vezi toată discuția)
Problema-copilul? kitybaby kitybaby dupa divort copilul a fost incredintat mamei cu drept de vizitare a tatalui... dupa o perioada mam a refuzat sa mai lase copilul sa-si vadal tatal... in ... (vezi toată discuția)
Custodia incredintata bunicilor dupa decesul mamei divortate RaalManitiu RaalManitiu Buna Ziua, Solicit sfatul Dumeavoastra in urmatoare problema. Sunt mama divortata a 2-a minore. Dupa divort copiii mi-au fost incredintati iar tatal are ... (vezi toată discuția)