avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Penalitati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Penalitati

Buna ziua,
Pentru intarzieri la plata, cumparatorul va plati penalitati de 0,1% din valoarea facturii neachitate.
Am achitat la scadenta 2500 lei din total factura 2610 lei. Penalitatile pentru intarzieri vor fi calculate la 110 lei sau la total factura 2500 lei?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:35, 27 Octombrie 2009
Daca plata sumei de 2500 lei a fost realizata in termen legal,se vor aplica penalitati numai la suma diferenta ,respectiv asupra sumei de 110 lei
Ultima modificare: Marți, 27 Octombrie 2009
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul dobanzi si penalizari contributii la buget ciobanc ciobanc am studiat normele de calcul a dobanzilor si penalizarilor de intarziere la plata cpntributiilor la bugetul de stat,dar calculele mele nu sunt conforme cu fisa ... (vezi toată discuția)
Daune - interpretare clauza mihaipaul mihaipaul \"Pentru depasirea termenului de plata se vor plati penalitati de 0,2 % calculate la valoarea sumei datorate\" Datorita recesiunii care ne afecteaza, am ... (vezi toată discuția)
Penalitati contract intre 2 firme alexs2012 alexs2012 Buna ziua, Este legala o astfel de clauza intr-un contract intre 2 firme? Pentru neplata la scadenţă a facturilor emise, Furnizorul poate aplica ... (vezi toată discuția)