Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... daune - interpretare clauza
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

daune - interpretare clauza

"Pentru depasirea termenului de plata se vor plati penalitati de 0,2 % calculate la valoarea sumei datorate"
Datorita recesiunii care ne afecteaza, am achitat la termen din suma totala de plata de 4500 lei, suma de 4000 lei, ramand dator peste scadenta 500. voi plati penalitati la 500 lei sau la total suma de plata.
va multumesc.
0,2% pe zi de intarziere
mihaipaul a scris:
"Pentru depasirea termenului de plata se vor plati penalitati de 0,2 % calculate la valoarea sumei datorate"
Datorita recesiunii care ne afecteaza, am achitat la termen din suma totala de plata de 4500 lei, suma de 4000 lei, ramand dator peste scadenta 500. voi plati penalitati la 500 lei sau la total suma de plata. [/quot
Textul clauzei contractuale este "al naibi" de ambiguu in favoarea credirtorului (banca ?).

Totusi, mergeti pe ideea ca ar fi corect, logic si moral, ca penalitatea de 2% pe zi intarziere sa se aplice la suma restanta (500) si NU la totalul imprumutului.
Pentru siguranta, notificati creditorul, in scris, cu confirmare de primire, modul in care intelegeti Dvs. sa interpretati textul.
Veti forta astfel creditorul sa-si devoaleze intentiile, preintampinand astfel agravarea situatie (cresterea penalitatilor).
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Nu cred sa fie ceva probleme, clauza este destul de clara ""Pentru depasirea termenului de plata se vor plati penalitati de 0,2 % calculate la valoarea sumei datorate"" ori de moment ce dv. ati achitat 4000 de lei din 4500, suma datorata de dv. este de 500 lei, la aceasta suma se va aplica penalitatea de intarziere.