Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se calculeaza indemnizatia de CO la persoanele ce ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se calculeaza indemnizatia de CO la persoanele ce execita control financiar preventiv

Sunt o persoana platita in baza Legii153/2017 anexa VII care am marire salariala de 10%la salariu de baza pentru control financiar preventiv de la 1.01.208.Cum se calculeaza indemnizatia pentru 10 zile de CO in aprilie 2018? Intra in calcul sporul de cfp ??
Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
Sporul de control financiar preventiv acordat conform Legii 153/2017 este un spor cu caracter permanent????
Conform art.7lit.i i) sporul reprezintă un element al salariului lunar/soldei lunare, acordat ca procent la salariul de
bază, solda de funcție/salariul de funcție, indemnizația de încadrare, în condițiile legii, pentru
fiecare categorie de personal;
Iar conform ART. 15
Personalul care exercită activitatea de control financiar preventiv, pe perioada de exercitare a
acesteia, beneficiază de o majorare a salariului de bază cu 10%.
ROG SPRIJIN!!!!
Nu exista nicun text de lege care sa defineasca sau sa imparta sporurile in permanente sau nepermanente.
Asadar nu exista o definitie a sporurilor cu caracter permanent, caracterul de spor permanent va fi raportat la perioada de timp in care salariatul presteaza munca in conditiile pentru care se acorda sporul. Daca salariatul presteaza regulat munca in conditiile pentru care se acorda un spor, sporul respectiv va fi considerat ca avand caracter permanent si poate fi luat in considerare la calculul indemnizatiei pentru CO.