Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Oficializarea actelor de casatorie cu un cetățean ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Oficializarea actelor de casatorie cu un cetățean non UE

Buna seara ,

Sunt un cetatean palestinian casatorit cu o romanca la mine in tara , insa actele nu sunt inca oficialezate in romania .

Care este procedura de a oficializa casatorie in romania si de a obtine permisul de sedere in romana .

Mentionez ca eu am studiat in romania 5 ani deci mi se mai eliberat acest permis de sedere , dar acum este vorba de casatorie ..

Si la ora actuala suntem in palestina si am dori sa venim in romania .

Multumesc anticipat .
Trebuie sa transcrieti certificatul de casatorie palestinian la oficiul de stare civila in Romania. Pentru asta trebuie sa il supralegalizati in Palestina, sa il traduceti in ROmania la un traducator autorizat, sa legalizati semnatura traducatorului la un notar public apoi sa il depuneti la starea civila.

MihailZC a scris:

Trebuie sa transcrieti certificatul de casatorie palestinian la oficiul de stare civila in Romania. Pentru asta trebuie sa il supralegalizati in Palestina, sa il traduceti in ROmania la un traducator autorizat, sa legalizati semnatura traducatorului la un notar public apoi sa il depuneti la starea civila.

Multumesc foarte mult ,

as vrea sa stiu raspunsul la urmatoarele intrebari :

- Cum pot obtine viza de a intra in romania ? Avand in vedere ca mi s a expirat viza de student .. si acum sunt la mine acasa cu sotia mea .

- dupa transcrierea actelor cum pot obtine permisul de sedere in romania ? Si cam in cat timp mi se elibereaza ?
Firstgoo, utilizator