Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua. In cazul in care am cumparat un apartament prin programul prima casa iar inainte de a semna contractul de vanzare-cumparare cu 2 zile m-am casatorit, ce drepturi are fostul sot tinand cont ca 30% din apartament au fost platiti ca avans din vanzarea apartamentului mamei (se poate dovedi cu extrasul de cont), iar casatoria a durat 3 luni (in care ratele au fost platite de mine direct din contul curent) ?
Buna ziua,
Teoretic, doamna are dreptul la 1/2 din contravaloarea ratelor achitate in perioada casatoriei LEGALE!
Va multumesc pentru raspuns. Problema este ca in contractul de vanzare - cumparare scrie "necasatorita".. Asta nu inseamna ca am inselat notarul ? si mai rau banca ? Creditul a fost acordat pe numele meu. (Eu am luat creditul, la o sapt m-am casatorit, apoi dupa doua zile am semnat contractul ). Casatoria a fost facuta in urma multor presiuni.......dar asta nu conteaza (cred).
Contractul a fost perfectat anterior incheierii casatoriei.

Prin urmare, bunul dobandit este propriu, si, pe cale de conscinta, nu va fi supus regimul matrimonial al comunitatii legale.

Avansul dat a fost stipulat in antecontract, ori in contractul de vanzare-cumparare, dupa cum au fost stipulate si celelalte rate aferente pretului.

Extrasul de cont atesta modalitatea in care a fost avansat pretul.

Sotul dumneavoastra nu are niciun drept , in ce priveste imobilul.

Ar fi avut un drept de creanta, in ipoteza in care platea efectiv ratele aferente pretului, din venituri proprii.

In situatia data, acesta nu are de ce sa se adreseze instantei de judecata, in vederea constatarii unui drept de creanta.

Bunul nu este supus impartelii.

Daca ati dobandit si alte bunuri, in acest interval scurt, acestea pot fi supuse impartelii.

Ioana Stoica a scris:

Contractul a fost perfectat anterior incheierii casatoriei.

Prin urmare, bunul dobandit este propriu, si, pe cale de conscinta, nu va fi supus regimul matrimonial al comunitatii legale.

Avansul dat a fost stipulat in antecontract, ori in contractul de vanzare-cumparare, dupa cum au fost stipulate si celelalte rate aferente pretului.

Extrasul de cont atesta modalitatea in care a fost avansat pretul.

Sotul dumneavoastra nu are niciun drept , in ce priveste imobilul.

Ar fi avut un drept de creanta, in ipoteza in care platea efectiv ratele aferente pretului, din venituri proprii.

In situatia data, acesta nu are de ce sa se adreseze instantei de judecata, in vederea constatarii unui drept de creanta.

Bunul nu este supus impartelii.

Daca ati dobandit si alte bunuri, in acest interval scurt, acestea pot fi supuse impartelii.

"inainte de a semna contractul de vanzare-cumparare cu 2 zile m-am casatorit"
Da inainte .....poate nu am fost eu foarte clara in exprimare
Astazi am inteles ca cea mai simpla solutie ar fi partajul amiabil. In instanta as avea castig de cauza 100% dar asta presupune costuri mari care vor fi suportate de amandoi. E CORECT ?