avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua. Bunicul meu vrea sa lase un testament. El nu a facut dezbaterea mostenirii dupa ce a murit bunica mea. E neaparat necesar sa se faca dezbaterea si dupa aceea testamentul? Am citit pe undeva ca daca nu se face in termen de 2 ani dupa moartea bunicii,se plateste in plus?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Teoretic, pentru intocmirea testamentului nu este necesara dezbaterea succesiunii dupa bunica.
Practic, testamentul nu este act de proprietate, astfel incat la decesul bunicului va trebui dezbatuta succesiunea dupa acesta.
Iar daca prin testamentu bunicul a dispus sa lase lui X toata averea, averea lui presupune si cota mostenita de la bunica, in calitate de sot supravietuitor.
Mai exact, cand o sa dezbateti mostenirea dupa bunic, va trebui sa o dezbateti inainte si pe a bunicii.
Si da, dupa 2 ani de la deces, costa mai mult pentru ca in afar taxelor obisnuite se percepe si un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.
Nu este necesara dezbaterea succesorala pentru a perfecta un testament.

Succesiunea se poate dezbate si ulterior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire de la bunic la nepoti dodo2009 dodo2009 Buna ziua, As dori si eu cateva lamuriri intr-o problema de mostenire si de aceea va voi prezenta pe scurt situatia. In 2007 a murit bunicul nostru din partea ... (vezi toată discuția)
Mostenire de la bunic catre nepoti angela84 angela84 Buna ziua,recent am descoperit ca detin un testament din partea bunicului prin care imi lasa intreaga sa avere dupa moartea sa,incheiat in 1987 ,pe cand eu ... (vezi toată discuția)
Testament GrowNxxx GrowNxxx As dori un raspuns rapid daca se poate... Nu o sa pun numele persoanelor din anumite motive personale.... ........ \"v\" si \"vs\" au avut 2 copii \"c\" ... (vezi toată discuția)