Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua. Bunicul meu vrea sa lase un testament. El nu a facut dezbaterea mostenirii dupa ce a murit bunica mea. E neaparat necesar sa se faca dezbaterea si dupa aceea testamentul? Am citit pe undeva ca daca nu se face in termen de 2 ani dupa moartea bunicii,se plateste in plus?
Teoretic, pentru intocmirea testamentului nu este necesara dezbaterea succesiunii dupa bunica.
Practic, testamentul nu este act de proprietate, astfel incat la decesul bunicului va trebui dezbatuta succesiunea dupa acesta.
Iar daca prin testamentu bunicul a dispus sa lase lui X toata averea, averea lui presupune si cota mostenita de la bunica, in calitate de sot supravietuitor.
Mai exact, cand o sa dezbateti mostenirea dupa bunic, va trebui sa o dezbateti inainte si pe a bunicii.
Si da, dupa 2 ani de la deces, costa mai mult pentru ca in afar taxelor obisnuite se percepe si un impozit de 1% din valoarea masei succesorale.
Nu este necesara dezbaterea succesorala pentru a perfecta un testament.

Succesiunea se poate dezbate si ulterior.