Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare pensionar

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Un pensionar limita de varsta solicita angajare ca asistent personal al persoanei cu handicap grav. Care este gradatia cu care se incadreaza? Gradatie 0 (intrucat vechimea i a fost deja luata in calcul o data la stabilirea dretului la pensie) sau gradatie 5 ( vechime in munca peste 20 ani). Sunt intr-o mare dilema. Parerile sunt impartite. Astept un raspuns. Multumesc!
Daca are vechime in munca de peste 20 de ani , atunci il incadrati la gradatia 5 ani.