Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modul de Calcul al indemnizatiei insotitorului ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modul de Calcul al indemnizatiei insotitorului persoanei cu handicap grav

Va rog sa ma lamuriti relativ la modul cum se calculeaza ndemnizatia insotitorului persoanei cu handicap grav. Dupa stiinta mea, calculul este simplu, respectiv 80% din valoarea punctului de pensie. De la Primaria de care apartine beneficiarul, mi s-a spus ca acest calcul se aplica doar daca persoana cu handicap a iesit la pensie pe caz de boala (gradul 1), si apoi a trecut la pensia pentru limita de varsta. Cu toate acestea, incadrarea in grad de handicap este din luna octombrie anul trecut, iar in acest document, respectiv in legislatie, nu stiu ca acest lucru sa fie astfel reglementat. Va multumesc!

Legea448/2006
ART. 35
Persoana cu handicap grav are dreptul, în baza evaluării sociopsihomedicale, la
un asistent personal.
ART. 37
(1) Pe perioada îngrijirii şi protecţiei persoanei cu handicap grav, pe baza
contractului individual de muncă, asistentul personal are următoarele drepturi:
a) salariu de bază stabilit potrivit dispoziţiilor legale privind salarizarea
asistentului social cu studii medii din unităţile de asistenţă socială din sectorul
bugetar, altele decât cele cu paturi, precum şi spor de vechime şi alte sporuri
aferente acordate în condiţiile legii

La nivelul lunii decembrie 2013 salariul de baza lunar brut al asistentului personal al persoanei cu handicap grav era 812 lei .
Indemnizatia pt insotitor, care se acorda persoanei cu handicap grav e de 632 lei.( 80% x 790,1 = 632)