Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire copil vitreg neinfiat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire copil vitreg neinfiat

Sant recasatorita am un copil din prima casatorie si am construit o casa cu sotul actual.Va rog sa-mi spuneti ce drepuri are coplilul meu ?daca mosteneste ceva dupa moartrea mea?Daca nu care ar fii solutia sa intre in drepturi,mentionez ca si sotyl meu actual are o fata din casatoria anterioara.Va multumesc!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca decedati dvs prima, jumatatea dvs din casa se va imparti intre copil (3/4) si sot (1/4). Din jumatate!
Deci sotul va avea 5/8, iar copilul 3/8.
Daca moare sotul primul, jumatatea lui se va imparti intre dvs (1/4) si fiica lui (3/4).
Si la fel, raportat la intregul imobil, dvs veti avea 5/8, iar fiica 3/8.