avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire copil vitreg neinfiat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire copil vitreg neinfiat

Sant recasatorita am un copil din prima casatorie si am construit o casa cu sotul actual.Va rog sa-mi spuneti ce drepuri are coplilul meu ?daca mosteneste ceva dupa moartrea mea?Daca nu care ar fii solutia sa intre in drepturi,mentionez ca si sotyl meu actual are o fata din casatoria anterioara.Va multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 13 Aprilie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:51, 13 Aprilie 2018
Daca decedati dvs prima, jumatatea dvs din casa se va imparti intre copil (3/4) si sot (1/4). Din jumatate!
Deci sotul va avea 5/8, iar copilul 3/8.
Daca moare sotul primul, jumatatea lui se va imparti intre dvs (1/4) si fiica lui (3/4).
Si la fel, raportat la intregul imobil, dvs veti avea 5/8, iar fiica 3/8.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cote succesorale sunt recăsătorit, sotia are un bait major ... papacostas papacostas Cote succesorale Sunt recăsătorit, sotia are un bait major din alta căsătorie, iar eu o fetita majora din alta căsătorie. Doresc sa știu dacă ... (vezi toată discuția)
Mostenire fiu cu tata vitreg tss_2000 tss_2000 La doi ani dupa ce m-a nascut mama mea s-a recasatorit. Tatal vitreg m-a crescut de mic (fara sa ma adopte sau infieze legal). In urma casatoriei ... (vezi toată discuția)
Situație complicată într-o succesiune. Îmi puteți explica drepturile fiecărei părți? tomyblue tomyblue Buna seara, as dori sa aflu care este cota de mostenire a acestor 2 parti (cred ca in cazul sotiei ea are dreptul la cota parte a ceea ce s-a facut din ... (vezi toată discuția)