Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general subventie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

subventie

Buna ziua, imi puteti spune si mie va rog frumos care sunt inregistrarile contabile in situatia in care societatea angajeaja absolventi?
Buna ziua !
Angajatorul care solicita subventia are obligatia stabilita de art. 83 din Legea nr. 76/2002 de a incheia un contract individual de munca pe durata nedeterminata si de a mentine raporturile de munca sau de serviciu ale acestora cel putin 3 ani de la data incadrarii. Deci angajarea absolventului in aceste conditii va avea ca efect obligatoriu incetarea platii indemnizatiei de somaj, daca beneficiaza de ea.

In calitate de angajator, puteti solicita subventia prevazuta de art. 80 din Legea nr. 76/2002 pentru incadrarea in munca a absolventilor, indiferent daca acestia din urma beneficiaza sau nu de indemnizatia de somaj la data incadrarii in munca.
Cu stima !