Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retragere acord
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retragere acord

Bună. Vecinul si-a ridicat 1 etaj la casa. , si sa lipit de a mea...Mă rugat sa îi dau prin notariat acordul pentru nu a pierde proiectul. I lam dat. Dar acum nu mai îmi convine, pentru ca si-a făcut fereastra cu vedere la mine în curte. Are voie așa ceva? Pot merge la notar sa îi stric acordul dat înscris de ași ridica 1 etaj și sa se lipească de casa mea?
gi-jane2, moderator
Și la ce va ajuta retragerea acordului, din moment ce vecinul a ridicat deja etajul?
Daca v-ati dat acordul notarial nu mai puteti "strica" nimic,in baza acordului dvs,a construit
Ce ati scris in acordul acela? Sunt doua lucruri diferite din cate inteleg eu (1) alipirea constructiei la a dvs, presupun ca ambele constructii sunt pe hotar, si (2) deschiderea unei ferestre de vedere spre fondul dvs.
Daca ati fost de acord cu ambele, asta este.
Daca acordul priveste doar (1), puteti actiona in instanta vecinul sa inchida fereastra de vedere, care ar putea fi deschisa la un minim de 2 metri fata de fondul vecin daca vederea este directa conform Codului Civil.
Multumesc pentru mentiune, eu stiu doar de a lipirea constructiei, dar chiar am sa ma uit. Nu stiu dacă mai am hârtia de la notar. Dacă nu, pot cere la notar un duplicat?

Cornelia Dayes a scris:

Ce ati scris in acordul acela? Sunt doua lucruri diferite din cate inteleg eu (1) alipirea constructiei la a dvs, presupun ca ambele constructii sunt pe hotar, si (2) deschiderea unei ferestre de vedere spre fondul dvs.
Daca ati fost de acord cu ambele, asta este.
Daca acordul priveste doar (1), puteti actiona in instanta vecinul sa inchida fereastra de vedere, care ar putea fi deschisa la un minim de 2 metri fata de fondul vecin daca vederea este directa conform Codului Civil.

Diana Daisy, utilizator
da