avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retragere acord
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retragere acord

Bună. Vecinul si-a ridicat 1 etaj la casa. , si sa lipit de a mea...Mă rugat sa îi dau prin notariat acordul pentru nu a pierde proiectul. I lam dat. Dar acum nu mai îmi convine, pentru ca si-a făcut fereastra cu vedere la mine în curte. Are voie așa ceva? Pot merge la notar sa îi stric acordul dat înscris de ași ridica 1 etaj și sa se lipească de casa mea?
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Aprilie 2018
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: CaraD , utilizator 19:17, 16 Aprilie 2018
Și la ce va ajuta retragerea acordului, din moment ce vecinul a ridicat deja etajul?
Daca v-ati dat acordul notarial nu mai puteti "strica" nimic,in baza acordului dvs,a construit
Ce ati scris in acordul acela? Sunt doua lucruri diferite din cate inteleg eu (1) alipirea constructiei la a dvs, presupun ca ambele constructii sunt pe hotar, si (2) deschiderea unei ferestre de vedere spre fondul dvs.
Daca ati fost de acord cu ambele, asta este.
Daca acordul priveste doar (1), puteti actiona in instanta vecinul sa inchida fereastra de vedere, care ar putea fi deschisa la un minim de 2 metri fata de fondul vecin daca vederea este directa conform Codului Civil.
Multumesc pentru mentiune, eu stiu doar de a lipirea constructiei, dar chiar am sa ma uit. Nu stiu dacă mai am hârtia de la notar. Dacă nu, pot cere la notar un duplicat?

Cornelia Dayes a scris:

Ce ati scris in acordul acela? Sunt doua lucruri diferite din cate inteleg eu (1) alipirea constructiei la a dvs, presupun ca ambele constructii sunt pe hotar, si (2) deschiderea unei ferestre de vedere spre fondul dvs.
Daca ati fost de acord cu ambele, asta este.
Daca acordul priveste doar (1), puteti actiona in instanta vecinul sa inchida fereastra de vedere, care ar putea fi deschisa la un minim de 2 metri fata de fondul vecin daca vederea este directa conform Codului Civil.

Ultima modificare: Duminică, 15 Aprilie 2018
Diana Daisy, utilizator
da

Alte discuții în legătură

Tencuiala calcan in curtea vecinului paularalciu paularalciu Am construit o casa la calcan cu acordul notarial al vecinului. Intre timp acesta a decedat iar fiul sau care este unic mostenitor nu imi permite accesul in ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de construcție proiectcasa proiectcasa Bună ziua!vreau sa construiesc o casa si mentionez ca o fereastra va fi catre vecinul din spate,intre mine si vecinu avem gard de 2.5 metri din boltari,el are ... (vezi toată discuția)
Schimbare destinatie, din spatiu comercial in gradinita 2nuci 2nuci buna ziua am construit un imobil cu un regim de inaltime d+p+2. in PAC demisolul si parterul fiind declarate \\\"spatiu comercial\\\". Acum la finalizarea ... (vezi toată discuția)