avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tencuiala calcan in curtea vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tencuiala calcan in curtea vecinului

Am construit o casa la calcan cu acordul notarial al vecinului.
Intre timp acesta a decedat iar fiul sau care este unic mostenitor nu imi permite accesul in curtea lui pentru a putea tencui casa.
In plus intre noi exista un gard de 2m inaltime construit in totalitate de mine ( materiale si manopera) si recunoscut in notariat de vecinul decedat. Casa este lipita de gardul meu
Ce cai legale exista pentru a putea rezolva problema tencuirii peretelui ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 15:44, 4 Iunie 2015
DA.
Actiune in instanta pt. "obligatia de a face" (a permite accesul).
Stiti cam cat dureaza un astfel de proces si ce costuri implica?
Consultati un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere acord Diana Daisy Diana Daisy Bună. Vecinul si-a ridicat 1 etaj la casa. , si sa lipit de a mea...Mă rugat sa îi dau prin notariat acordul pentru nu a pierde proiectul. I lam dat. Dar ... (vezi toată discuția)
Acordul vecinilor pentru constructie Ovidiu L Ovidiu L Buna ziua, Am o proprietate in Bucuresti, casa + curte, casa este construita calcan in calcan cu un bloc p+3+m, ambele mai vechi de 100 de ani. Doresc sa ... (vezi toată discuția)
Informatii ajutatoare teren - pre achizitie Mandarin87 Mandarin87 Buna ziua, Sunt interesat sa cumpar un teren. cu o deschidere de 11mp (total 920mp). < limita de 12mp. vecinul din dreapta are construit exact pe hotar ... (vezi toată discuția)