Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tencuiala calcan in curtea vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tencuiala calcan in curtea vecinului

Am construit o casa la calcan cu acordul notarial al vecinului.
Intre timp acesta a decedat iar fiul sau care este unic mostenitor nu imi permite accesul in curtea lui pentru a putea tencui casa.
In plus intre noi exista un gard de 2m inaltime construit in totalitate de mine ( materiale si manopera) si recunoscut in notariat de vecinul decedat. Casa este lipita de gardul meu
Ce cai legale exista pentru a putea rezolva problema tencuirii peretelui ?

Multumesc
DA.
Actiune in instanta pt. "obligatia de a face" (a permite accesul).
Stiti cam cat dureaza un astfel de proces si ce costuri implica?
Consultati un avocat.