avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retragere acord
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retragere acord

Bună. Vecinul si-a ridicat 1 etaj la casa. , si sa lipit de a mea...Mă rugat sa îi dau prin notariat acordul pentru nu a pierde proiectul. I lam dat. Dar acum nu mai îmi convine, pentru ca si-a făcut fereastra cu vedere la mine în curte. Are voie așa ceva? Pot merge la notar sa îi stric acordul dat înscris de ași ridica 1 etaj și sa se lipească de casa mea?
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Aprilie 2018
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: CaraD , utilizator 19:17, 16 Aprilie 2018
Vederea în curte nu e fata în fata de casa mea , vecinul e vecin lipit de mine sia ridicat un etaj care se vede la mine în curte pana catre grădină , și mai jos sia ridicat iar o clădire cu un etaj care se vede tot la mine în curte pana sub poarta și dacă aprind becul se vede și în bucătărie. Devi vede din ambele părți la mine .Ce de făcut? Intre noi ne desparte un gard. Pana la ce înălțime pot ridica gardul respectiv, ca sa nu mai vadă în curtea mea sau ce pot face altceva pe cale legala? Cu siguranță depășește 2 metri de mine. Nu locuiește vizavi e vecin lipit de casa mea.

Cornelia Dayes a scris:

da

Ultima modificare: Luni, 16 Aprilie 2018
Diana Daisy, utilizator
Retragerea acordului dacă s-ar putea iar anula dreptul de a se fi liput de casa mea , inclusiv stricarea etajului ridicat prin acest acord sau modificarea lui .

raluk0207 a scris:

Și la ce va ajuta retragerea acordului, din moment ce vecinul a ridicat deja etajul?

Cred ca sperati la mai mult decat s-ar putea obtine. Acordul notarial i-a servit vecinului sa obtina autorizatia de constructie. Casa odata construita nu se mai demoleaza iar acordurile autentificate nu se mai "strica", nu este legal posibil. Ceea ce ati putea obtine in instanta ar fi zidirea ferestrei de vedere (nu de lumina sau de ventilatie) deschisa prea aproape de fondul dvs, daca (1) nu v-ati dat acordul si (2) nu a fost cuprinsa in autorizatie.
Daca doriti sa supra-inaltati gardul, asta s-ar putea face cu acordul (si eventual contributia, daca va intelegeti) vecinului si autorizatie de constructie.
Gardul dintre noi este al lui vecinul. Are cam 2m înălțime acoperit cu tabla pe partea mea cu banii mei cu ajutorul si acordul lui. Dar pana la nivelul în care sa nu se vadă la mine în curte ar mai fi necesar vreo 3m înălțime. Îl pot obliga la ridicarea gardului? Acordul notarial a fost doar pentru prima construcție de lipire a etajului superior casei lui de a mea, dar nu este prevăzut ca în cea dea doua cladire cu etaj ce a construit el în curte sa aibe dreptul sa își facă geam așa încât sa priveasca în curtea mea tot ce cuprinde ea. Eu consider sa îmi violează intimitatea și spatiul.

Cornelia Dayes a scris:

Cred ca sperati la mai mult decat s-ar putea obtine. Acordul notarial i-a servit vecinului sa obtina autorizatia de constructie. Casa odata construita nu se mai demoleaza iar acordurile autentificate nu se mai "strica", nu este legal posibil. Ceea ce ati putea obtine in instanta ar fi zidirea ferestrei de vedere (nu de lumina sau de ventilatie) deschisa prea aproape de fondul dvs, daca (1) nu v-ati dat acordul si (2) nu a fost cuprinsa in autorizatie.
Daca doriti sa supra-inaltati gardul, asta s-ar putea face cu acordul (si eventual contributia, daca va intelegeti) vecinului si autorizatie de constructie.

Ultima modificare: Luni, 16 Aprilie 2018
Diana Daisy, utilizator
Adica 2m+3m= gard compact de 5m inaltime? Cred ca ar trebui sa consultati un arhitect mai intai.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tencuiala calcan in curtea vecinului paularalciu paularalciu Am construit o casa la calcan cu acordul notarial al vecinului. Intre timp acesta a decedat iar fiul sau care este unic mostenitor nu imi permite accesul in ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de construcție proiectcasa proiectcasa Bună ziua!vreau sa construiesc o casa si mentionez ca o fereastra va fi catre vecinul din spate,intre mine si vecinu avem gard de 2.5 metri din boltari,el are ... (vezi toată discuția)
Schimbare destinatie, din spatiu comercial in gradinita 2nuci 2nuci buna ziua am construit un imobil cu un regim de inaltime d+p+2. in PAC demisolul si parterul fiind declarate \\\"spatiu comercial\\\". Acum la finalizarea ... (vezi toată discuția)