Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Amputare picior
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Amputare picior

Am stat 2luni sofer pe comunitate si cind m-am intors acasa mi-a amputat piciorul drept . Ce drepturi am . Sunt angajat legal la o firmă di Ungaria .
Aveti drepturi conform prevederilor din legislatia romaneasca - Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare si Legea nr. 346/ 2002 republicata in 2009 privind asigurarea obligatorie pentru AM si BP numai daca ati fost angajat in Ungaria cu CIM printr-o firma de plasare forta de munca cu sediu in Romania si daca amputarea piciorului s-a datorat unui eveniment inregistrat ca accident de munca.
In caz contrar beneficiati de prevederile din legislatia maghiara. Puteti contacta ambasada/ consulatul Romaniei la Budapesta si/ sau un avocat roman care practica avocatura in Ungaria.