Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca

Sotul meu a avut un accident de munca in germania.El are ambele picioare fracturate, stangul necesitând două operatii fiind foarte grav ranint (inainte de a doua operatie, doctorii i-au spus că sunt șanse să ii fie amputat).Ce drepturi are el ca asigurat și ce demersuri trebuie să facem pentru a-și asuma drepturile?
Precizati daca sotul dvs. lucreaza cu contract individual de munca incheiat direct cu o firma din Germania sau printr-o firma de plasare forta de munca cu sediul in Romania sau daca este angajat cu CIM la o firma romaneasca si detasat la o firma germana.
Poate avea drepturi prevazute de Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare si/ sau Legea nr.346/ 2002 republicata in 2009 daca este angajat cu CIM la o firma romaneasca si detasat in Germania sau era in cadrul activitatii sale pe teritoriul unei firme germane, respectiv daca este angajat al unei firme romanesti de plasare forta de munca in Germania.
De mutat in sectiunea ssm-protectia muncii.
El lucreaza cu contract individual de muncă încheiat direct cu o firmă din Germania
Beneficiaza numai de drepturile stipulate in legislatia germana.
Luati legatura cu un avocat roman specializat in dreptul muncii si conditii de munca care practica avocatura in Germania (gasiti pe internet)
Puteti lua legatura cu ambasada/ consulatul Romaniei in Germania pentru a va ajuta cu demersurile pe langa institutiile germane.
Multumesc