Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare autoturism

Buna ziua! Doresc sa vand un autoturism unei persoane x. Persoana x vrea sa foloseasca aceasta masina pentru programul "Rabla". Problema ar fi ca masina este pe numele tatalui meu care a decedat si nu stiu cum trebuie sa procedez in acest caz pentru ca persoana x sa beneficieze de prima de casare. Va rog sa imi dati un sfat. Multumesc anticipat!
trebuie dezbatuta succesiunea dupa tatal dvs .
ulterior , inscrieti masina pe numele noilor proprietari . ( succesorii conform certificatului de mostenitor ) .
daca toti succesorii sunt de acord cu vanzarea imobilului se va proceda ca atare .
rectific: daca tito succesorii sunt de acord cu vanzarea bunului mobil.
Mergeti la notar si dezbateti succesiunea iar apoi , in baza certificatelor de mostenitor, puteti vinde masina. In rest, conditii pentru obtinerea primei de casare gasiti pe www.rabla.ro.
Multumesc pentru raspunsul prompt, dar tinand cont ca masina este destul de veche si o voi vinde pentru o suma destul de mica, costul acestor proceduri sus mentionate banuiesc ca este destul de ridicat diminuandu-mi substantial profitul. Alta modalitate nu mai exista in afara de succesiune?
alta modalitate de a vinde autoturismul nu exista, intrucat acesta este inscris pe numele tatalui dvs ., care a decedat din pacate !!