Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Cum as putea deveni judecător in Romania , daca sunt ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Cum as putea deveni judecător in Romania , daca sunt din Republica Moldova ?

Imi doresc să devin judecător in Romania , dar sunt din Republica Moldova , vreau să fac facultate de drept din București și INM , cum credeți am șanse ? Trebuie să dețin pașaport roman ? E mai bine să fac liceul in Romania sau Republica Moldova ? E ok daca optez pentru profilul filologie ?
Mai aveti mult pana.acolo,,terminarea liceului,admitere la facultate,licenta apoi inm.Luati-o etapa cu etapa,mai aveti timp sa va ganditi.poate in facultate o sa va placa anumite materii poate optati pentru alta cariera in domeniul juridic.Incepeti intai cu liceul ,o pregatire in domeniul uman-filologie este ok.