Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condus numere expirate de 20 de minute
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condus numere expirate de 20 de minute

In seara din data de 13 aprilie spre 14 ora 00 20 am fost oprit la volanul masinii unui prieten care avea numere rosii expirate de 20 de minute am fost la declaratii mi s a spus ca mi se va face dosar penal alt politist mi a spus ca pot sa scap doar cu amenda penala sau chiar cu nimic . Nu stiu ce sa mai ma fac ni stiu ce sa mai cred . Imi doream sa intru la scoala de pregatire a agentilor de penitenciare mai pot chiar daca scap cu amenda sau chiar cu nimkc . Va rog frumos sa ma ajutati macar cu o informatie care este cea mai mica pedeapsa mi se v a suspenda permisu de conducere si v a trebui sa dau din nou pentru permis sau doar 90 de zile mai pot sa dau la politie jandarmi orice ?? Va rog frumos nus ce sa mai ma fac simt ca mor numai mananc sunt terminat efectiv . Pot trece cu bine fara dosar penal ?
Daca doriti sa rezolvati problema fara a se ajunge la complicatii, trebuie sa angajati un avocat ce a mai avut spete identice.
Depinde si de ceea ce ati declarat...
Puteti sa va folositi de articolul 30 din codul penal si sa sustineti ca nu stiati ca acele numere erau expirate, in cazul acesta puteti scapa fara sanctiune sau cel mult cu o amenda administrativa.
Din punctul meu de vedere sansele sa va alegeti cu cazierul patat sunt zero deci nu veti avea probleme sa va inscrieti la politie.jandarmerie etc.