Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot trec copilul pe numele meu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot trec copilul pe numele meu

Bună ziua!Am o problemă destul de mare.Am o fetiță in vârstă de 4 ani.când sa născut (tatăl ne dorind s-o recunoască) a fost trecută pe numele meu.După scurt timp partenerul meu (tatăl vitreg al fetei) a recunoscut ca fiind al lui.Noi ne-am despărțit iar acesta nu dorește s-o "șteargă" de pe numele lui.Ce pot să fac în acest caz ?
Trebuie să cereți prin Instanța de judecată anularea paternității, ca fiind nereală.

Sau îl puteți obliga tot prin judecată, la plata unei pensii de întreținere pentru fetiță.
Mulțumesc pentru raspuns!O zi bună vă doresc!