Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie întreținere minora
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie întreținere minora

Buna ziua,as dori sa ma lamuri într-o problemă.In urma divorțului am in întreținere o minoră .Prin hotărâre judecătorească s-a stabilit cuantumul de 25la sută din salariul tatălui -pensia fetiței.Aceasta reprezenta 545 lei ,dar de la 1 ianuarie 2018 si de la 1 martie 2018 salariul tatălui s-a majorat (este profesor)iar pensia fetiței ă venit tot 545 lei .Cu siguranta salariul este mărit ,deoarece si eu sunt profesor si am simtit aceasta majorare .Ce este de facut,cui trebuie să mă adresez?Va multumesc!
Dacă pensia de întreținere a fost stabilită în cotă procentuală, debitorul trebuie să o achite în funcție de veniturile nete pe care le realizează. Dacă știți sigur că veniturile nete ale debitorului sunt mai mari, îl notificați pentru a plăti diferența, iar dacă nu se conformează îl puteți executa silit.