avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost păcălit la vânzarea unui iPhone: mi-au ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost păcălit la vânzarea unui iPhone: mi-au schimbat banii, mi-au dat mai puțini

Buna seara...
Am pus la vanzare un iphone x pe un site de vanzari....Am fost contactat de o persoană ...am stabilit o întâlnire neam intalnit ...stabilisem pretul telefonului 4500 lei
Tipul mia dat 4400 ...eu iam numărat...văzând că lipsește i-am spus
Mia cerut bani inapoi sa ii verifice.....a vazut ca sunt 4400 lei si mia spus că mai pune 1 mil ...
Apoi mia dat bani i-am verificat.....apoi tipul a început să îmi tot ia bani din mana din en motive .....Dar dintr-o neatenție mia schimbat bani punandumi o hartie de 1 mil si restu harti de 5 lei pana la 250 lei..Am mers la poliție sa depun plăcere...iar cei de la poliție miau spus că nu am.ce sa le fac ca nu pot demonstra că miau dat decat 250 lei.....Ce pot fac
Ultima modificare: Duminică, 15 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:09, 18 Aprilie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă nu se poate dovedi riscati sa rămâneți cu paguba.
Depuneti plângere la poliție și e posibil sa ii prindă.
Dacă ei se ocupă de smenuri ii va înșela si pe altii si se vor aduna plângeri.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Aprilie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am factura telefonului ....numărul de telefon de pe care am fost apelat este inchis din acel moment ...pot scoate o factura detaliată ca din ziua aia incerc zilnic sa sun pe acel. Numar
Ultima modificare: Duminică, 15 Aprilie 2018
Alex.pit, utilizator
+un martor ....care cei de la poliție au spus că este in zadar ca imi este prieten
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cei de la politie nu vor sa se.,incarce"" cu lucrarea dvs,indiferent de sanse au obligatia sa faca cercetari pt identificarea faptuitorului.Faceti plangerea in scris,precizati toata povestea si o depuneti la parchetul din localitatea dvs,care va trimite apoi la politie lucrarea pt verificari.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dar dacă in declarați a de la poliție cand mau audit nu scrie nimic de martor deoarece a spus domnul polițist ca nu se ia in considerare.......pot fi invinovatit de declarație mincinoasă daca declar la parchet despre martor

Alte discuții în legătură

Bani imprumutati si nerestituiti plumber plumber Buna ziua, Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat pentru urmatoarea situatie: In urma cu aproximativ o luna jumatate, i-am dat unei cunostiinte suma de 500 ... (vezi toată discuția)
Pot depune o plangere la politie pentru inselatorie? si unde? Ghita0709 Ghita0709 Buna ziua, sunt din Timisoara si acum o saptamana am gasit pe internet un \\"reprezentant al unei firme de tamplarie PVC\\",l-am sunat daca se poate sa vina la ... (vezi toată discuția)
Am dat spre vânzare unui intermediar două telefoane dar am fost păcălit. cum se depune o plângere penală? AndreiPop24 AndreiPop24 Buna ziua! As vrea sa nu fie cazul, dar am nevoie de niste ajutor sau sfaturi in legatura cu o tranzactie recenta in urma careia am ramas pagubit. ... (vezi toată discuția)