Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunuri mostenite in timpul căsătoriei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunuri mostenite in timpul căsătoriei

Căsătoriți fără copii, cu testament reciproc, in timpul casatoriei, unul dintre soți cu frati in viata, mosteneste un bun imobil (dupa moartea părinților).
Intrebare: In cazul decesului sotului mostenitor, bunul imobil moștenit revine exclusiv sotului ramas in viață sau se va imparti intre sotul supraviețuitor si fratii defunctului?
Moștenește doar soțul supraviețuitor, in baza testamentului.
Dar in caz de divort/partaj?
Bunurile dobandite prin mostenire sunt bunuri proprii. Astfel, la divort, nu vor forma obiectul partajului.