Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Compensarea muncii prestate in zilele de sarbatoril ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Compensarea muncii prestate in zilele de sarbatoril legale.

Buna ziua,
Lucram la o institutie finantata integral de la bugetul de stat. Activitatea se desfasoara pe ture, fara intrerupere. Prestam, conform graficului de tura, munca in zilele de sarbatori legale.
NU beneficiem de plata acestor munci in zilele de sarbatoare cu un spor de 100 %.
Conform articolului 8 din OUG 90/2017, in anul 2018, munca prestata in zilele de sarbatori legale se compenseaza cu timp liber corespunzator acestora.
Dar conducerea unitatii nu vrea sa plateasca aceste munci desfasurate in zilele de sarbatori legale cu un spor de 100 % si nici sa le compenseze cu zile libere corespunzatoare in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acestei munci (conform art. 21, al. (1) din legea 153/2017).
Intrebari:
1. Pot fi platite aceste aceste munci prestate in zilele de sarbatori legale cu spor de 100%?
2. Este legal sa nu fie compensate aceste munci prestate in zilele de sarbatori legale cu zile libere corespunzatoare?
3. Daca aceste munci prestate in zilele de sarbatori legale trebuie compensate cu zile libere corespunzatoare care este procedura de urmat pentru a putea beneficia de ele?
1. Nu va pot fi platite , intrucat exista derogarea de la prevederile Legii 153/2017.

2. Nu este corect sa nu va fie compensate cu zile libere corespunzatoare.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....
Multumesc de raspuns dar,
1.
in Codul Muncii compensarea se asigura in urmatoarele 30 de zile;
in Legea 153 compensarea se asigura in urmatoarele 60 de zile.
Care compensare se aplica in aceasta situatie?

2. Practic, cum se demonstreaza inspectorilor ITM ca acestia nu au au fost de acord cu compensarea repausurilor saptamanale? La o eventuala sesizare acestia pot spune ca nu a fost ceruta nicio compensare.
Va multumesc,

Se aplica legea speciala - Legea 153/2017

Din practica sectorului bugetar, compensarea se solicita in baza unei cereri din partea angajatului.
Multumesc, dar asta e: s-ar putea sa nu dea raspuns la cererea angajatului.
Sunt obligati sa va acorde compensarea.